top of page

W ramach stypendium artystycznego miasta Warszawy w roku 2018 zrealizowany został cykl autorskich warsztatów i koncertów dla dzieci noszący tytuł “Warszawskie planetarium organowe” skoncentrowany wokół zabytkowych warszawskich organów. Wydarzenia odbywały się raz w miesiącu i skierowane były do dzieci w wieku wczesnoszkolnym (klasy I-III szkoły podstawowej). Najmłodsi mieszkańcy stolicy zapoznali się z tymi zabytkami kultury w sposób wykorzystujący interaktywne metody pracy.

 

Spotkania były okazją do zapoznania się z budową instrumentu, który jest niezwykle złożonym mechanizmem. Dzieci zajrzały do wnętrza instrumentu, przyjrzały się z bliska piszczałkom i klawiaturom organowym. Prowadzący przekazał dzieciom fakty związane z historią danego instrumentu w kontekście historii Warszawy. Ponadto uczestnicy mogli spróbować własnych sił w grze na organach, nauczyli się rozpoznawać poszczególne jego głosy, a także zdobyły wiedzę na temat największych kompozytorów tworzących muzykę organową. Warsztaty wieńczyły koncert organowy, na który złożyły się dzieła najwybitniejszej literatury organowej, ale także artystyczne podsumowanie całości -improwizacje organowe prowadzącego stworzone na kanwie przygotowanego w czasie warsztatów z dziećmi opowiadania. 

 

Projekt odbył się w kilku warszawskich kościołach zlokalizowanych w następujących dzielnicach: Mokotów, Praga Płd., Praga Płn., Śródmieście, Wola. W każdym wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, którzy zostali zebrani w porozumieniu ze szkołami podstawowymi oraz szkołami muzycznymi I st. znajdującymi się w pobliżu miejsca odbywania się warsztatów.

Warszawskie Planetarium OrgnowePlakat2-1
bottom of page